Lunes, 05 Diciembre 2022 10:57

Energiaközösség kialakítása - I. kezdeti lépések

Tavaly az Energiaközösségek kialakítását támogató több éves program megvalósítása (2021-ÉMI-MA) c. pályázaton sikerült forrást szereznünk nagyszabású elképzeléseink megvalósításához, és konzorciumi partnerünkkel, a Pannonwatt zrt-vel közösen elkezdhettük az energiaközösség megalakítását előkészítő munkálatokat. A projekt rendkívül összetett, a megtett lépésekről cikksorozatban tájékoztatjuk olvasóinkat.

Már valamikor az év első felében elhatároztuk, hogy belevágunk ebbe a projektbe, de akkor még csak nem is sejtettük, hogy rövid időn belül energetikai szempontból mekkorát fog változni a világ képe, és mennyire fel fog értékelődni az a fajta munka, amit el kívántunk végezni. A gondok persze nem voltak újkeletűek, csak azok mértéke változott ugrásszerűen, köszönhetően annak a kaotikus és drámai helyzetnek, amit az orosz-ukrán katonai konfliktus, és az azzal járó nemzetközi gazdasági és politikai lépések eredményeztek.

Korábban még olyan kérdések jelentették a legfőbb gondokat, mint a megújuló, időjárásfüggő technológiák túlzottan gyors rendszer-integrációja, illetve az ezek jelentette szabályozási és hálózatüzemeltetési kihívások. Ezekről korábbi cikksorozatainkban (Felkészülés az elkerülhetetlenre - a nagy áramkimaradás I. rész, II. rész és III. rész) már részletesen beszámoltunk, aki még nem tette meg, annak érdemes az azokban leírtakat átfutni.

De aztán bekövetkezett ez a háború, és roham léptekben megkezdte Európa (az agresszor szankcionálásaként) az orosz energiahordozókról való leválást. Hogy ez az EU vezetése részéről mennyire volt helyes döntés, majd az utókor megmondja, mindenesetre ez a lépés minden idők egyik legsúlyosabb energiaválságát eredményezte. Az energiahordozók ára kezdetben az egekbe szaladt, majd utána kiszámíthatatlan ingadozásban maradt. Sokan a saját bőrükön tapasztalhatták meg, hogy egy-egy rossz időpillanatban megkötött, hosszabb távú beszerzési megállapodás milyen végzetes hatásokat eredményez a jövőre nézve.

Ilyen körülmények közepette, teljesen érthető módon hatalmas érdeklődés mutatkozik a megalakulni szándékozó energiaközösségek irányába. Mind a lakossági, mind a nagy ipari fogyasztók érzik, hogy óriási szükség van valami olyan új megoldásra, mely valamilyen szinten képes kiszámíthatóságot, a piacinál kedvezőbb árakat, és nem utolsó sorban nagyobb ellátásbiztonságot nyújtani. Az érdeklődés a projekt, és a megalakulás előtt álló energiaközösség iránt jól érzékelhető. Több lakossági fórum került megrendezésre, melynek időpontjairól a közösség Facebook oldaláról lehet értesülni. A lényegesebb információk az energiaközösség weboldalán is megtalálhatók.

Lássuk tehát, hogy a fentiek érdekében milyen lépéseket kell megtennünk, és kik azok, akik már ebben az első projektben tagjai lehetnek a szervezés alatt álló energiaközösségnek. (Folytatás lejjebb)

Kövessen Minket!


Bár ránézésre komoly forráshoz jutottunk a pályázatnak köszönhetően, messze nem annyit nyertünk, mint amekkora összeget a megvalósításhoz terveztünk. Nem titok, kezdetben igen magasra ívelő elképzeléseink voltak, többek között saját közösségi erőművel és ahhoz kapcsolódó jelentős energiatároló kapacitással. Sajnos azonban - a legtöbb pályázóhoz hasonlóan - az eredetileg igényelt összegnek csak a negyven százalékát kaphattuk meg. Ennek köszönhetően sok pályázó azonnal visszalépett, mi azonban átgondolva a lehetőségeinket, és kellő mértékben lecsökkentve az eredeti terveket, a megvalósítás mellett döntöttünk.

A létrehozandó energiaközösség keretében a legfontosabb célkitűzés, hogy egy valós tesztkörnyezetben vizsgálni lehessen mindazokat a tényezőket, rendszer elemeket, fogyasztói és energiaellátási viszonylatokat, melyek összességében hatással vannak a villamosenergia rendszer működésére. Ennek megfelelően a projekt egyik célja azt igazolni, hogy egy energiaközösség villamosenergia hálózatának, illetve a különböző szintű energiaigények intelligens összehangolásával lokálisan megvalósítható bizonyos volumenű szabályozás, mely által csökkenthető a rendszerirányításra rakódó - a hirtelen termelés/fogyasztás-változásokból keletkező - kockázat.

A projekt kutatási területe kiterjed továbbá annak vizsgálatára is, hogy az energiaközösség tagjait miként lehet összekapcsolni egy közös felügyeleti rendszerben, hogy együttesen alkalmasak legyenek a helyi igények és a rendelkezésre álló kapacitások összehangolásával a gazdaságos és hatékony, egymást segítő működést megvalósítani.

A terveink megvalósításához jó úton haladunk. A műszaki (telemetria, adatgyűjtő, valamint szabályozó/beavatkozó) rendszerek tesztelése megkezdődött, illetve a jogi feltételek teljesülését követően megalakulhat az első tagokkal az energiaközösség. A fejleményekről cikksorozatunk újabb részében hamarosan ismét beszámolunk.

(Józsa Péter - ISO 50001 lead auditor)

Munkatársak

Váradi Szabolcs - Ügyvezető, energetikai szolgáltatások
Józsa Péter - Energetikus
Pocsai László - SCADA vezető fejlesztő 
Korbeák Sándor - Informatikus

Kapcsolat

Iroda: 1033 Budapest, Csíkós utca 8.       Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
© 2019 On-Energy Kft. Minden jog fenttarva