kedd, 17 március 2015 00:00

Fekete Péntek várható az energiaellátásban?

2015. március 20-án részleges (nagyjából 60 %-os) napfogyatkozás elé nézünk. Néhány évtizede ez még nem jelentett többet egy érdekes természeti jelenségnél, azonban mára ez komoly fejtörést okoz az európai villamos energiaellátó rendszer számára, a több mint 10 %-os napelemes erőművi hányadnak köszönhetően.

A probléma nem a napsugárzás csökkenéséből, vagy akár teljes megszűnésébből fakad (hiszen ez a jelenség minden este bekövetkezik), hanem a relatíve rövid idő alatt lezajló jelenségből. Mivel a napfogyatkozás dél körül ér véget, ezért arra is fel kell készülni a rendszerirányítóknak, hogy a napelemes erőművek ekkor már jóval nagyobb teljesítménnyel táplálnak majd a hálózatba, mint a napfogyatkozás kezdeténél.

Kövessen Minket!


Számítások szerint nagyjából 30 Gigawatt energia (15 paksi erőmű!) fog kiesni a termelésből. A rendszerirányító feladata erre az időre fokozatosan mozgósítani azokat a tartalék erőműveket, melyek a kieső napelemes termelés helyébe lépnek. Ha ez nem valósul meg, vagy az átállás nem megfelelő precizitással történik, akkor szélsőséges esetben akár össze is omolhat a teljes villamosenergia rendszer.

Aramszunet USA

Nagyon fontos, hogy az erőművi termelés abszolút összhangban legyen a pillanatnyi fogyasztással (energia igénnyel), ezért van nagy szükség a rendszerirányításra. Kényes feladat a hálózati frekvencia 50 Hz-en tartása, ami a kieső erőművi kapacitás esetén roham léptekben kezdene csökkenni. Adott határérték átlépésének eredménye egy részleges, vagy akár egy teljes rendszer-leállás (lásd 2003-as áramszünet Észak-Amerikában).

Egy nagyobb kiterjedésű áramszünet helyreállítása napokat vesz igénybe (az említett 2003-as üzemzavar teljes elhárítása nagyjából négy nap alatt sikerült), ami milliárdos nemzetgazdasági károkat okoz. A napelemes és szélerőművek terjedése egyre nagyobb kihívás elé állítja a rendszer üzemeltetőket. Fontos beszélni a kérdésről, ugyanis az egyoldalúan erőltetett zöld fejlesztések veszélybe sodorhatják az ellátás biztonságát.

Óvnunk kell a bolygónk klímáját, aminek egyik feltétele az ÜHG kibocsátás folyamatos csökkentése, azonban az érem másik oldala az, hogy hagyományos tartalék erőművek párhuzamos építése nélkül elképzelhetetlen a hektikus megújulók szélesebb körben történő alkalmazása.

J.P.

Munkatársak

Váradi Szabolcs - Ügyvezető, energetikai szolgáltatások
Józsa Péter - Energetikus
Pocsai László - SCADA vezető fejlesztő 
Korbeák Sándor - Informatikus

Kapcsolat

Iroda: 1033 Budapest, Csíkós utca 8.       Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
© 2019 On-Energy Kft. Minden jog fenttarva